Z cyklu ZACHOWAĆ OD ZAPOMNIENIA
Wspomnienie prof. Mariana Wieczystego
Adam Socik                    

Wieczysty to nie tylko nazwisko będące synonimem tańca towarzyskiego w Polsce Ludowej - to "instytucja". Przeszedł on za życia do historii jako twórca artystycznego tańca towarzyskiego w naszym kraju, istniejącego już ponad 30 lat (tekst z 1981 roku) i stale się rozwijającego.


Marian Wieczysty (1902 - 1986) urodził się we Lwowie i tam też zdobywał pierwsze taneczne ostrogi: najpierw w szkole baletowej Stanisława Faliszewskiego, następnie w szkole tańca Antoniny Wendl de Lehenstein. Od 1929 pracował jako samodzielny nauczyciel tańca we Lwowie. W 1935 powołał do życia Związek Zawodowy Nauczycieli Tańca Rzeczypospolitej Polskiej. Jego działalność na tej niwie, przerwana wojną, odżywa w pełni w Polsce Ludowej. Zaraz po wyzwoleniu zakłada w Krakowie własną szkołę tańca i zaczyna szkolić pary turniejowe. W 1948 po raz pierwszy polska para bierze udział w turnieju tanecznym o Mistrzostwo Europy i wchodzi do finału. W roku 1956 Marian Wieczysty porzuca prywatną szkołę i poświęca się bez reszty upowszechnianiu tańca towarzyskiego w kraju. Założywszy pierwszy w Polsce klub taneczny przy Krakowskim Domu Kultury, kształci w dalszym ciągu pary turniejowe, działa czynnie w Polskim Klubie Tanecznym i w Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce (których spadkobiercą jest Polskie Towarzystwo Taneczne), szkoli nauczycieli tańca towarzyskiego, pisze. W roku 1978 otrzymuje nagrodę miasta Krakowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury, w 1981 - godność Honorowego Prezesa Polskiej Federacji Tańca, a w 1982 - najwyższą w świecie nagrodę taneczną. CARL ALAN OVERSEAS AWARD 81.


Powyższą notkę biograficzną podaję za książką Mariana Wieczystego "Tańczyć może każdy" (wydanie z 1981 roku), której pierwsze wydanie ukazało się w 1974 roku.
Klikając na foto powiększysz je.
Od lewej stoją: Prof. Marian Wieczysty, Alicja Górska, Maria Nowak, Kazimierz Michlik i Małgorzata Igielska. Na scenie - Tadeusz Krupiński.

          Przed laty prowadziłem kronikę, aby zachować od zapomnienia okres swojej pracy nauczyciela tańca. Tu prezentuję jedną z kart tej kroniki, z grudnia 1985 roku. Młodym tancerzom powiem, że raz w roku, w grudniu, polscy nauczyciele tańca spotykali się w Krakowie na dorocznym zjeździe i turnieju "O Puchar Profesora Mariana Wieczystego". Z dużym sentymentem wspominam tamte zjazdy. Żałuję, że obecnie tak szybko żyjemy i nie znajdujemy chwili, choć raz w roku, na podobne spotkania.

          Inicjując - Wspomnieniem Prof. Mariana Wieczystego - cykl ZACHOWAĆ OD ZAPOMNIENIA, pragnę sprowokować uczestników tamtych spotkań do podzielenia się - na łamach TWIST SERVICE - swoimi wspomnieniami. W myśl maksymy, że: "Naród bez historii ginie", twórzmy historię naszego tanecznego ruchu i pamiętajmy o jego wybitnych postaciach.
Adam SOCIK
Zostaw swoją opinię FORUM
Stargard Szczeciński, 6 września 2003

Polecam   Artykuł o życiu i działalności Prof. Mariana Wieczystego - Andrzeja Golonki  na krakowskiej witrynie www.taniec.krakow.pl